Kariéra

Prepress

Grafobal ponúka komplexnú predtlačovú prípravu zákazky od návrhu konštrukcie obalu a nového dizajnu, vlastného spracovania grafických a ostatných podkladov, s výstupom na CTP, a výrobou tlačových foriem.  

Pripravené podklady sú odsúhlasované zákazníkom po každom kroku, pre zabezpečenie súladu jeho požiadaviek s reálnymi výstupmi.

Prepress

Studená razba

Zlatenie technológiou studenej razby prebieha bezprostredne pred tlačou, priamo v tlačovom stroji pri jednom priechode. Metalizovaná vrstva sa z nosnej fólie prenáša na lepenku, a to prostredníctvom špeciálneho lepidla a tlaku bez použitia raziacich štočkov. Motív vyrazený fóliou je možné potlačiť konvenčnými farbami, ktoré tak získajú luxusný metalický efekt.

Okrem toho pri použití jedného odtieňa fólie, dosiahneme jej potlačením takmer neobmedzené farebné spektrum metalických odtieňov. Ďalšou výhodou studenej razby je výnimočná presnosť sútlače s následnou ofsetovu tlačou.

Zlatenie technológiou studenej razby je samostatná výrobná technológia, ktorá nenahrádza metódu zlatenia za horúca.

Tímová spolupráca grafika a technológa je predpokladom k správnemu rozhodnutiu, ktorú z týchto „zlatiacich“ technológií využiť pre maximálny prínos a dosiahnutie požadovaného efektu. 

Studená razba

Ofsetová tlač

Je optimálna pre viacfarebné (pohľadnicové) grafické motívy. Maximálny formát tlačového hárku 140 x 100 cm umožňuje optimalizáciu rozmiestnenia skladačiek a zníženie spotreby materiálu, najmä u veľkých zákaziek. 

Hárky s ofsetovou potlačou spravidla povrchovo zušľachťujeme niektorou z nasledovných technológií: disperzné lakovanie, UV lakovanie, špeciálne lakovanie, laminovanie, horúca razba fóliou, reliéfna razba, okienkovanie.

Používame stroje od renomovaných nemeckých výrobcov ako Manroland, Heidelberg a KBA, s 2 až 9 tlačovými jednotkami, a až dvomi lakovacími agregátmi. 

Do každého stroja sú integrované prvky na kontrolu kvality tlače v priebehu celého procesu.  

Disponujeme vlastnou „in house“  miešarňou ofsetových farieb, kde pripravujeme okrem štandardných farieb, aj špeciálne nízkomigračné farby na potraviny a farby na potlač  fólií.    

Potláčaný materiál:

  • Papier 50 - 180g/m2
  • Lepenka 180 - 600g/m2
Ofsetová tlač

Flexografická tlač

Je vhodná pre 1-3 farebné jednoduché motívy ( nápisy, logá, symboly) na skupinové a transportné obaly s jednoduchým tvarovým výsekom. Maximálny rozmer prírezu, ktorý dokážeme potlačiť viac farebnou flexotlačou, je 1405 x 2810 mm.

Potláčaný materiál:

  • Trojvrstvová kašírovaná vlnitá lepenka typu G, F, E a B
  • Kartonáž na skupinové a transportné obaly z 3 a 5 vrstvovej vlnitej lepenky
Flexografická tlač

Miešareň farieb

Disponujeme najmodernejšími dávkovacími a miešacími zariadeniami na miešanie ofsetových farieb. Umožňujú namiešať tri ucelené rady farieb v dvoch oddelených systémoch priamo vo výrobnom závode v Skalici, čo nás v tejto oblasti radí k absolútnej špičke európskych výrobcov obalov. 

Pre potravinárske obaly používame najnovší „Full Safe Basic“ systém na miešanie nízkomigračných farbieb, ktorý spĺňa normu ISO 22000 pre potravinové prevádzky. Pôvodný systém miešania štandardných farieb sme výrazne zmodernizovali a rozšírili ho o možnosť prípravy špeciálnych farieb na fólie a nenasiakavé povrchy.  

Vybraný odtieň farby vzorkujeme na konkrétny materiál, na ktorý sa bude tlačiť. 

Nasiakavosť, či odtieň materiálu, mierne pozmení farebnosť, a preto ju následne prispôsobujeme k požadovanému výslednému odtieňu. Takto zabezpečíme, aby napríklad skupinové a spotrebiteľské obaly, ktoré sú vyrobené z odlišných materiálov, mali rovnakú farebnosť. 

Požadovaný odtieň farby vyvzorkujeme a na vzorku nanesieme požadovaný typ laku (matný, lesklý, UV lak), aby zákazník posúdil výslednú farebnosť po povrchovom zušľachtení. 

Najväčšia výhoda „in house“  miešarne farieb je flexibilita. V prípade potreby dokážeme totiž farebnosť korigovať, alebo chýbajúce množstvo farby domiešať, priamo pri výrobe zákazky, a to bez zbytočných prestojov. Preto môžeme kalkulované množstvo farby nachystať bez rezervy, a tým taktiež ušetriť značné náklady.

Miešareň farieb

UV lakovanie

Lakovanie slúži na zatraktívnenie dizajnu a zároveň chráni povrch obalu pred poškodením, alebo mu poskytuje špeciálne vlastnosti, ako napríklad požadovanú klznosť, odolnosť voči vlhkosti, mastnote, vysokým, alebo nízkym teplotám, a pod.

Používame štandardné matné a lesklé laky, špeciálne laky (vysoko lesklé, vysoko matné  „gentle touch“, „drip-off“ laky), funkčné laky (blistrové, bariérové, protiklzné, teplu odolné, perleťové, metalické, nízkomigračné na potraviny). Veľmi zaujímavé vizuálne efekty dosahujeme najmä vhodnou kombináciou použitých lakov. 

Poskytujeme odbornú konzultáciu na dosiahnutie požadovaných efektov s využitím rôznych zušľachťovacích  technológií. 

UV lakovanie

Laminovanie

Laminovanie transparentnou fóliou sa využíva najmä na ochranu produktov určených na dlhodobé či viacnásobné používanie, ako sú leporelá, obálky kníh, ale i exkluzívne obaly. Používané sú najmä polypropylénové fólie v transparentnom, matnom, soft touch prevedení, ako aj vo farebnom a holografickom prevedení. Na exkluzívne obaly používame metalické polyesterové fólie, ktoré následne potláčame a lakujeme.

Výhodou laminovania je vysoká odolnosť voči mechanickému poškodeniu, výrazný vizuálny aj hmatový dojem.

Laminovanie

Horúca razba fóliou

Tovar zabalený v obaloch zušľachtených touto technológiou je u spotrebiteľa spontánne vnímaný ako výnimočný, luxusný a s vysokou pridanou hodnotou. 

Dosahuje sa to reálnym metalickým efektom na obale, alebo inej polygrafickej produkcii.  

Používame zlaté, strieborné a farebné fólie, menej využívané sú fólie špeciálne (difrakčné, holografické, ..). Táto technológia sa používa najmä u obalov na značkový alkohol, čokolády, dezerty, kozmetiku a darčekové predmety.

Horúca razba fóliou

Výsek a reliéfna razba

Výsekové automaty od švajčiarskej firmy BOBST dokážu z potlačeného hárku papiera, hladkej alebo vlnitej lepenky, vyseknúť tvarové výseky, a zároveň previesť v jednej operácii i reliéfnu razbu. 

Automaty s tzv. dvojstupňovým vylupovaním (rozlamom) dokážu vyseknúť obal, odstrániť všetok odpad, a rozdeliť hárok na jednotlivé prírezy tak, že bez ďalšej medzioperácie môžu byť skladačky spracované v lepiacom stroji.

Výsek a reliéfna razba

Okienkovanie

Okienkovanie je atraktívna forma prezentácie tovaru cez vyseknutý otvor v skladačke, ktorý je vylepený transparentnou fóliou. Na vylepovanie vyseknutého okienka používame  PET, PE a PVC fólie, ktoré môžeme aplikovať aj cez roh obalu.    

Špeciálnou kategóriou okienkovania je výroba skladačiek pre hygienické utierky, u ktorých sme nahradili PE fóliu papierom. Vylepenie okienka papierom zabezpečuje hygienickú ochranu utierok pri postupnom spotrebúvaní, a umožňuje úplnú recykláciu obalu spolu s okienkom.

Okienkovanie

Knihárske spracovanie

Väčšinu publikácií finalizujeme knihárskym spracovaním priamo vo výrobnom závode v Skalici, niektoré dokončovacie operácie zabezpečujeme prostredníctvom preverených subdodávateľov. Disponujeme vlastným znášacím a falcovacím zariadením, s prídavným zariadením na väzbu V1, pre výrobu periodických a neperiodických publikácií.

U klasických leporel používame väzbu V6a, u rozkladacích (harmonikových) leporiel je to väzba V6, a u špirálovaných zasa V6b.

Knihárske spracovanie

Lepenie

Dokážeme poskladať i zlepiť štandardné i atypické konštrukcie obalov v 1, 2, 3, 4 a 6 bodoch, vrátane kónických obalov.

Eliminácia rizika pomiešania obalov je pri lepení zabezpečená prostredníctvom čítačky kódov, ktorá vytriedi automaticky každý obal s odlišným alebo nečitateľným kódom. Lepenie s čítačkou kódov využívame najmä u citlivých komodít, ako sú napríklad obaly pre farmaceutický priemysel a kozmetiku.

Predovšetkým pre lieky je tiež určená možnosť aplikovať na obaly Braillovo písmo. 

Lepenie