Kariéra

Vývoj

Konštrukcia obalu spolu s jeho grafickým stvárnením tvorí so zabaleným výrobkom jeden celok, ktorý komunikuje s potenciálnym spotrebiteľom. Jedinečnosť, rozpoznateľnosť a emócie, ktoré v mieste predaja vzbudzuje, rozhodujú o jeho úspešnosti najmä u rýchlo obrátkového tovaru, kde viac ako polovica nákupov je spontánnych. 

Všetky tieto atribúty i špeciálne požiadavky na tvar a funkčnosť obalu zapracujú naši dizajnéri do návrhov a vyrobia vzorky z odsúhlaseného materiálu na výrobu.

Po definitívnom odsúhlasení konštrukcie a grafického návrhu obalu zákazníkom, pristúpime k výrobe zákazky podľa zmluvne dohodnutých podmienok.

Vývoj

Obaly z hladkej lepenky

Obaly z hladkej lepenky patria ku kľúčovému výrobnému sortimentu spoločnosti GRAFOBAL. Používajú sa pri spotrebiteľskom balení:

 • potravín a nápojov
 • liekov
 • kozmetiky
 • tabakových výrobkov
 • hračiek
 • skla a elektroniky
 • ostatného spotrebného tovaru

Často sa využíva zušľachtenie špeciálnymi povrchovými úpravami ako je reliéfna razba, studená razba fóliou, horúca razba fóliou, okienkovanie, UV lakovanie. 

Obaly z hladkej lepenky

Obaly z kašírovanej vlnitej lepenky

Obaly z kašírovanej vlnitej lepenky sú určené na spotrebiteľské a skupinové balenie krehkých a väčších produktov. 

Ofsetom potlačená hladká lepenka sa v procese výroby vlnitej lepenky kašíruje na dvojvrstvovú vlnitú lepenku. Vzniknutý materiál, kašírovaná vlnitá lepenka, je charakterizovaná kvalitnou ofsetovou potlačou typickou pre hladkú lepenku, a zároveň pevnostnými a tlmiacimi vlastnosťami typickými pre vlnitú lepenku. 

Spôsob výroby vlnitej lepenky umožňuje zohľadniť individuálne požiadavky klientov na vyššiu pevnosť, špeciálny materiál, povrchovú úpravu, zušľachťovacie technológie. Obaly môžu byť zatraktívnené aj výsekom okienka prelepeným priehľadnou fóliou, odtrhávacou páskou pre ľahké otváranie obalu, alebo odnosným uchom.

Ku každej zákazke prikladáme certifikát s nameranými pevnostnými charakteristikami, ktoré zabezpečuje laboratórium kontroly kvality v priebehu a po skončení výroby konkrétnej zákazky.

Vyrábame kašírovanú vlnitú lepenku typov: B, E, F, G s hrúbkou materiálu od 3,8 – 0,9 mm, v závislosti od použitej výšky vlny a hrúbky materiálu na vrchnej a spodnej strane lepenky.

Obaly z kašírovanej vlnitej lepenky

Obaly na potraviny a nápoje

Potravinové obaly spĺňajú prísne kritériá zdravotnej nezávadnosti, bezpečnosti a dosledovateľnosti. 

Používame špeciálne nízkomigračné farby na potraviny, a v tejto oblasti spĺňame európsku normu pre potravinové prevádzky. Na zušľachtenie obalov na potraviny používame nízkomigračné laky, ktoré môžu byť štandardné, funkčné, alebo špeciálne s certifikátom pre priamy styk s potravinami podľa noriem EÚ 2023/2006 EG a 1935/2004 EG. 

Materiály: 

 • papier o plošnej hmotnosti 50 – 180 g/m2
 • lepenka o plošnej hmotnosti 180 – 600 g/m2
 • kašírovaná vlnitá lepenka typ G, E, F, B ( celková hrúbka materiálu 0,8 - 3,6 mm)
 • 3, 5 a 7 vrstvová kartonáž  
Obaly na potraviny a nápoje

Obaly na cigarety

Sú charakterizované mnohofarebnou náročnou tlačou na kvalitnú bielo-bielu lepenku z primárneho vlákna, luxusnými zušľachťovacími technológiami a vysoko presným tvarovým výsekom.  

Štandardom sú pri týchto obaloch špeciálne požiadavky na certifikáty, individuálny spôsob kontroly kvality, balenia a dokumentácie. 

Sledujeme aktuálny vývoj legislatívy v tejto oblasti, a v predstihu reagujeme na zmeny, ktoré sa týkajú označovania a balenia tabakových výrobkov. Na najnovšom 9-farbovom tlačovom stroji vieme pri jednom priechode strojom vytlačiť 9 farieb, plus dva druhy laku, čo je ideálna konfigurácia pre výrobu cigaretových obalov s obrázkovými varovaniami. Na tomto stroji je možné aplikovať na obaly aj studenú razbu fóliou, spolu s tlačou a lakovaním, a to taktiež pri jednom priechode strojom.

Obaly na cigarety

Obaly na lieky a kozmetiku

Sú vyrobené z najkvalitnejšej bielo-bielej lepenky z primárneho vlákna. 

Luxus je reprezentovaný vyššou intenzitou priamych farieb, a širokou škálou zušľachťovacích technológií, použitých pri výrobe. Ide najmä o UV lak, hybridný lak, špeciálne mat-lesk efekty pri kombinácii rôznych lakov, iriodínový lak, priestorový lak, reliéfna razba, studená razba fóliou, horúca razba fóliou, laminovanie,  okienkovanie.

Pre väčšiu ochranu a zafixovanie flakónu, môžeme navrhnúť vložku z najjemnejšej G, prípadne F-vlnitej lepenky. Najnovším trendom, najmä u balenia prírodnej kozmetiky, je minimalistický dizajn s jednoduchou farebnosťou na prírodných materiáloch.

Obaly na lieky a kozmetiku

Obaly na sklo a elektroniku

Ich bezpodmienečnou funkciou je ochrana tovaru pred poškodením pri transporte od výrobcu ku konečnému zákazníkovi.

Zároveň sú to luxusné a darčekové predmety, ktoré vyžadujú výbornú prezentáciu a použitie kvalitnej potlače s povrchovým zušľachtením. 

Obidve požiadavky splňujú materiál kašírovaná vlnitá lepenka, ktorá spája kvalitnú ofsetovú potlač s vyššími mechanickými a tlmiacimi vlastnosťami vlnitej lepenky. 

Obaly na sklo a elektroniku

Obaly na hračky

Spĺňajú tie najprísnejšie kritériá zdravotnej nezávadnosti a bezpečnosti. 

Zvyčajne sú určené pre trvalejšie, nezriedka viacročné používanie, a preto ich konštrukcia je robustnejšia, určená pre mnohonásobné otváranie a zatváranie obalu.

Pri tovare, ktorý je určený pre najmenšie deti, musíme brať do úvahy aj neobvyklú manipuláciu s obalmi, a preto pri nich používame špeciálne vstupné suroviny a zušľachťovacie technológie.

Obaly na hračky

Kartonáž

Ponúkame transportné obaly z 3 a 5 vrstvovej vlnitej lepenky vo vyhotovení s hnedým, alebo bielym povrchom. Maximálny rozmer prírezu, ktorý dokážeme potlačiť 2-farebnou flexo potlačou, je 1405 x 2810 mm.

Zameriavame sa na výrobu klopových i vysekávaných krabíc podľa FEFCO katalógu. Tieto môžu byť strojovo alebo ručne lepené, ako aj ručne šité.

Kartonáž

Etikety

Najčastejšie sa etikety používajú na označenie fliaš na pivo, víno, tvrdý alkohol, nealko nápoje, alebo ako obal na čokolády či mäkké balenie cigariet. Špecializujeme sa na výrobu vysekávaných etikiet rôzneho tvaru, a to až do rozmeru 300 x 300 mm, a rezaných etikiet z papiera. 

Na špeciálnych strojoch vyrábame papierové vrecká. Používajú sa najmä pre bankové účely, ale aj ako darčekový obal na drobné predmety. 

Rozmery vrecka môžu byť: minimálne  65 x 55 mm, maximálne 118 x 220 mm.

Etikety

Reklamné a obchodné tlačoviny

Ponúkame široký sortiment polygrafických výrobkov, ktorý zahŕňa okrem pohľadníc aj katalógy, plagáty, letáky, kalendáre, reklamné tašky, baliace papiere, atď.

Pri výrobe tohto rozmanitého sortimentu je možné v maximálnej miere využiť všetky technológie, ktorými spoločnosť disponuje. Popri kvalitnej tlači a povrchovej úprave UV lakovaním či laminovaním, sa veľmi často využíva členitý výsek, tlač raziacou fóliou, reliéfna razba, atypické skladanie a lepenie.

Reklamné a obchodné tlačoviny finalizujeme falcovaním, znášaním a väzbou V1 (zošitie drôtenou sponkou), ale zabezpečíme aj iné druhy väzby, napríklad lepenú V2, čí špirálovanú.

Reklamné a obchodné tlačoviny

Leporelá

Materiály a technológie využívané pri výrobe detského sortimentu spĺňajú tie najprísnejšie kritériá zdravotnej nezávadnosti a bezpečnosti. U najmenších detí rátame aj s neobvyklou manipuláciou s obalmi, a preto používame materiály a technológie ako pre potravinové obaly. 

Tradičným sortimentom Grafobalu je i výroba leporiel – detských kníh.  Ponúkame leporelá –  klasické, rozkladacie (harmonikové), špirálované a priestorové, s vyseknutými motívmi vystupujúcimi z otvorených knižiek.

Atraktivitu leporela môže zvýšiť integrovaný hrací čip, alebo jeho tlač  patentovanou „OID technológiou“, ktorá umožňuje interaktívnu komunikáciu dieťaťa s  „neviditeľným“ kódom vytlačeným priamo v obrázkoch leporela, prostredníctvom „Elektronickej tužky“.  Kniha tak zrazu rozpráva rozprávky, pýta sa a aj poskytuje odpovede.  Stáva sa z nej virtuálny spoločník aj kamarátsky učiteľ v jednej osobe.   

Všetky leporelá vieme vyrobiť s obvodovým i vnútorným tvarovým výsekom.

Ďalej ponúkame hracie plány a detské papierové hry. Všetky používané materiály majú atest zdravotnej nezávadnosti.

Okrem štandardných zušľachťovacích operácií, sa veľmi často u leporel používa laminovanie lesklou alebo matnou fóliou.

Leporelá

Logistika

Disponujeme dostatočnými temperovanými skladovacími kapacitami na základný materiál aj hotovú produkciu. Naskladňovanie aj vyskladňovanie materiálov je evidované pomocou čiarových kódov.

U klientov ponúkame možnosť optimalizovať náklady jednorazovou výrobou väčšieho množstva obalov, s možnosťou ich preskladovania. Vzájomné prepojenie informačných systémov v oblasti logistiky, umožňuje našim pracovníkom riadiť skladové zásoby u takto prepojených zákazníkov, a zadávať do výroby položky podľa nastavených kritérií.  

Výrobky dopravujeme na europaletách, s vratným režimom, podľa dohody so zákazníkom. 

Maximálne využitie dopravných a skladovacích kapacít u väčších a atypických obalov, riešime zabezpečením neštandardných rozmerov paliet. 

Objednaný tovar dodávame až na miesto určené zákazníkom, prostredníctvom nášho zmluvného dopravcu.

Logistika