Kariéra

Grafobal má novú linku na výrobu vlnitej lepenky

GRAFOBAL, akciová spoločnosť, Skalica 12. septembra 2013 slávnostne spustil prevádzku novej zvlňovacej a kašírovacej linky: In line laminator Expertflute 150 od švajčiarskej firmy BOBST, ktorá okrem špičkových technických a produkčných parametrov spĺňa aj najprísnejšie ekologické kritériá.

Toto nové moderné zariadenie, s dĺžkou 57 metrov, zefektívni, skvalitní a rozšíri v Grafobale výrobu vlnitej lepenky. Bude produkovať i veľmi tenký typ lepenky G s výškou profilu vlny iba 0,5 mm, aký sa doposiaľ nielen na Slovensku ale napríklad ani v Českej republike nevyrábal. Celkové investičné náklady na novú linku predstavujú štyri milióny eur. Nová linka dokáže za rok vyrobiť okolo 13 tisíc ton (t. j. 30 miliónov štvorcových metrov) vlnitej lepenky.

Vlnitá lepenka sa vyrába z kotúčov papiera širokého až 1,45 metra, pričom maximálna veľkosť vyrábaných hárkov dosahuje 1,45 x 1,65 metra. Grafobal touto investíciou zavádza bezobslužnú prípravu škrobového lepidla pre lepenie prvých dvoch vrstiev trojvrstvovej vlnitej lepenky, ktorá s novým druhom používaného lepidla v predstihu spĺňa pripravované prísnejšie ekologické požiadavky Európskej únie.

Stroj umožňuje výrazne tenší nános disperzného lepidla v sekcii kašírovania. Pri novej linke inštalovanej v Grafobale je tiež sprevádzkovaný uzatvorený okruh obehu oplachových vôd z lepiacej sekcie, ktoré sa recyklujú a znova využijú na prípravu lepidla. Oproti svojim predchodcom je nová linka vybavená automatickým systémom vkladania prázdnych a odoberania paliet s kašírovanými hárkami.

Nová linka vytvára predpoklad pre posilnenie konkurenčných výhod Grafobalu a upevnenie jeho postavenia najmä v segmente obalov pre elektrotechnický, potravinársky, sklársky a ostatný spotrebný priemysel. Od roku 2009, kedy Grafobal realizoval na trhu 6,8-tisíca ton (13,91 milióna štvorcových metrov) vlnitej lepenky, sa každoročne produkcia zvyšovala až na minuloročných takmer 11 tisíc ton (10,96-tisíca ton), čo znamenalo zvýšenie o viac ako 60 %.


Zoznam noviniek