História spoločnosti

2. novembra 1905, viedenská firma Hammer a Voršak postavila v Skalici továreň na lekárske a laboratórne potreby a začala výrobu v oddelení ručnej poťahovanej kartonáže a v tlači. V roku 1907 Ferdinand Bayer firmu odkúpil a zaregistroval ju pod názvom "Bayer a spol., skalická továreň na krabice".

Od roku 1914 sa začal používať nový názov továrne " TEKLA ". Tento názov je odvodený od krstného mena manželky i dcéry majiteľa Ferdinanda Bayera. V roku 1923 prevzala firmu Slovenská banka a dala jej nový názov „TEKLA - kartonážny a papiernický priemysel, účastinná spoločnosť Skalica“.

Znárodnenie a začlenenie do národného podniku Považské celulózky a papierne v Ružomberku s filiálkou v Bratislave ako závod TEKLA sa uskutočnilo v roku 1946.

V roku 1950 bol závod TEKLA pričlenený do národného podniku Harmanecké papierne, Harmanec a následne v r. 1953 bol vytvorený národný podnik Kartoprodukta so sídlom v Skalici.

Posledné začlenenie podniku Kartoprodukta do vyššej organizačnej jednotky n. p. Brněnské papírny sa udialo v roku 1958. Tento stav trval do roku 1969 kedy sa začala éra samostatného podniku pod názvom "GRAFOBAL", národný podnik, Skalica.

V roku 1992 sa GRAFOBAL pretransformoval na akciovú spoločnosť.

Expanzia spoločnosti začala v roku 1994 otvorením výrobného závodu 02 na výrobu kašírovanej vlnitej lepenky typu E a B.

Prvá akvizícia zahraničnej spoločnosti sa uskutočnila v roku 1995, kedy GRAFOBAL, a. s., Skalica kúpil majoritný balík akcií najväčšieho litovského výrobcu obalov zo skladačkovej lepenky a flexibilných obalov.

V roku 1996 bol otvorený nový výrobný závod GRAFOBAL, s. r. o., Slaný, ako 100% dcérska spoločnosť GRAFOBAL, a. s., Skalica.

V roku 2001 pribudla do "grafobalskej rodiny" spoločnosť GRAFOBAL Bulgaria, a. s., ktorá má sídlo v Svoge, cca 70 km od hlavného mesta Bulharska Sofie.

V roku 2005 bol otvorený nový výrobný závod v Rostove na Done v Ruskej federácii – OOO Grafobal-Don.

V roku 2007 sa uskutočnila akvizícia českej spoločnosti - GRAFOBAL ARTYPA s.r.o.

 
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks